Výhody zimy

27. prosinec 2009 | 19.43 | rubrika: orbis pictus

Jak poprvé udeřily mrazy, myslel jsem si, ach ach, pálí to, ale ne zas tak moc, ale jaké to teprve bude, až nastane třeba -10 nebo i víc. A jéje, ono už dávno -10 bylo, já si jen myslel, že je teprve tak -2 -3. Tak to se mi docela ulevilo, myslel jsem, že to bude horší, na zimu každý rok čekám s napětím, nemám ji moc rád, jen když je sníh.

Když při takových teplotách myjete okna, voda hned zmrzne a zvenku se vytvoří nádherná ornamentální námraza.

Lidé jsou často tak zmrzlí, že bývají v dopravních prostřecích méně nevrlí, prostě protože jsou ztuhlí mrazem, a mají červené nosy.

Můžete se klouzat, třeba takhle.

Ale nevýhoda je, že prádlo venku neschne, opravdu ne. Kdo by to byl řekl, ono spíš zmrzne. Jeden kamarád mě přesvědčoval, že ano, on prý ho věší venku i v zimě a schne bez problémů. Hmm, těžko se mi tomu teď věří.

Někdy už je prostě takový mráz a zima se do vás tak zakousla, že to začne být za chvíli až zábavné a zajímavé, jak se do nás ta zima dala. Ale tuhle zábavu si můžete dovolit, jen když už se blížíte někam do tepla.

Dárek k svátku

27. prosinec 2009 | 19.37 | rubrika: orbis pictus

Nedávno jsem měl svátek. Dostal jsem kalhoty, paráda. A pak ještě jeden záhadný malý balíček. To je společný dárek od mě a od tvého bráchy, povídá  máma, když mi ho podává a tváří se přitom lišácky. Tak to asi bude nějaká elektronika, napadá mě nejprve, občas takhle spolupracují, brácha tomu rozumí, tak něco vybere, máma to většinou zaplatí. Ale balíček je nějaký podivný, něco mi na tom nesedí.

Akční nabídka

14. prosinec 2009 | 19.56 | rubrika: orbis pictus

Zvoní telefon, zvednu, žoviální mužský hlas nejprve zjišťuje, jestli jsem to já, ano, jsem to já, a pak se mi snaží vnutit výhodnou nabídku televize, internetu a ještě něčeho dalšího. Jenomže ho musím zklamat, jelikož zrovna nemám televizi, na což on ale pohotově zareaguje: "Tak to je průser, pane." čímž mě naprosto odrovná. Ve sluchátku mě často upozorňují, že hovor může být pro zvýšení kvality monitorován. A to už je asi ono.

Kde je kniha?

27. listopad 2009 | 19.33 | rubrika: pokladnazápis

Usměvavá maminka s větší dcerou (ne moc) a pak se objeví ještě jedna střapatá hlava a dvě oči, které sotva vykukují nad pult. Maminka platí dvoje zpozdné.

"My máme tři kartičky a chodíme do dvou knihoven, tak to máme složitý," komentuje maminka.

Delfíní zátoka

24. listopad 2009 | 21.59 | rubrika: snění

Scházíme z kopce po cestě a náhle se před námi otevírá fantastický výhled, je to cesta podél pobřeží moře. Jsem překvapený, že na tomhle místě je moře a že je léto. To teplo je moc příjemné.

Dostaneme se k nějaké zátoce a najednou spatříme, jak vyskakují z vody delfíni! Juch! Jeden připluje až k nám, hladím si ho, je na dotyk přesně takový, jakého jsem si ho vždycky představoval. Jsem úplně šťastný. Dozvídám se, že prakticky každý v téhle zátoce si už pořídil delfína. Někdy plavají spolu. Jeden delfín je ale spíš trochu žralok, je třeba ho neustále udržovat v pohybu a něčím zaměstnávat, jedině pak není nebezpečný.

Pokračujeme dál, na konci se ještě brodíme vodou, malými peřejemi, a dostaneme se tam, kam jsme měli namířeno, je tam nějaká stavba, takový zámeček.

Ráno se probudím s takovou lehoučkou radostí, která vydrží až do večera.

Nová zvířata

10. listopad 2009 | 17.19 | rubrika: snění

Ve snu jsem se seznámil s novými zvířaty, jsou to: Šuma lesní, podobná kuně, jenomže otravná, protože kouše do prstu, a navíc není vůbec jisté, zda nemá blechy,  Kakadudek, který se pohybuje při zemi v borůvčí a v neposlední řadě Tříbíček, taky někdo z ptačí říše.

To jen aby vás to nezaskočilo, až je potkáte někde v lese.

Malířský manuál

4. listopad 2009 | 22.50 | rubrika: a je to.

Jestli se snad někdy chystáte malovat, tady je manuál obsahující základní fakta a malířské postupy a triky. Nezáleží na tom, jak velkou plochu se chystáte vymalovat, i kdyby to byla docela maličká předsíň na zdánlivě pár tahů štětkou.

Skládanka

29. říjen 2009 | 19.51 | rubrika: orbis pictus

Montáž skříňky, je to taková skládačka, puzzle. Nejdřív si prohlížím obrázek na boku krabice, je na něm schematicky vyobrazeno, že si mám dát pozor, aby mi její obsah  nevyhřeznul na zem a dřevo se nepoškodilo. Jak si krabici natáčím, abych na obrázek dobře viděl, právě to se mi stane. Šikovný nápomocný obrázek. Jak to mohli předvídat? Simulovali předem možné situace a pak to namalovali? A pak se u toho chechtali?

Šumy z knihovny

24. říjen 2009 | 15.29 | rubrika: orbis pictus

Hledám u regálů objednanou knihu a je tu i holčička s růžovou mikinou a velkýma červenýma botama. Prohlásí: "Všechny knížky jsou stejný. Tahle a tahle a tahle a tahle a tahle a tahle a tahle a tahle a tahle."

Létací sen

16. říjen 2009 | 09.36 | rubrika: snění

Nějaká stará babča, jejíž syn je letec, ale v současné době v nemocnici,  mi dá malý modrobíle pruhovaný polštářek velký asi jako dlaň, nasednu na něj a létám pokojem sem a tam, je to boží, výskám u toho, pak se rozletím ještě víc, je mi jasné, že nevyberu výkrut, a taky že ne, ale stojí to za to. Tohle bych mohl pořád.