Sen o E. a P.

30. červenec 2009 | 01.01 | rubrika: snění

Zdálo se mi, že vylézám ráno ze sprchy a objeví se E. a P., obě v černém, jsem překvapený, E. mi dává klíček od skříňky, divím se, proč teď o prázdninách, a ve skříňce je černá kočka.

Namo

21. červenec 2009 | 23.19 | rubrika: zdravověda

Vdechnul jsem Namo. Co se mi teď stane, odmastí se mi plíce? Je to skutečně nepříjemné, cítím, jak mě to lechtá v krku a na průduškách. Pořád se sypalo málo, tak jsem zatřásl krabičkou pořádně, aby se sypalo hodně, a vyvalil se bílý oblak, který jsem nechtěně vdechnul.

Čtenáři mě mají rádi

15. červenec 2009 | 15.47 | rubrika: orbis pictus

Maminka s holčičkou platí pokutu, holčičku vysadí nahoru, aby lépe viděla. Pak chce odejít, ale holčička se ručičkama pevně drží pultu a křičí: "Mně se ten pán líbí." Všichni kolem dusili smích, já jsem taky nenacházel slov :))

Uklízečky

15. červenec 2009 | 15.30 | rubrika: orbis pictus

Chtě nechtě musím vyslechnout rozhovor dvou uklízeček. Stěžují si, jak je život těžký.

První: "Koho dneska seženeš v týhle době. Buď nějakýho cucáka nebo někoho starýho."

Druhá: Starýho musíš stimulovat.

První: "To jako k sexu?"

První pokračuje, kam všude chodí uklízet:  "...uklízím u žiďáků."

Druhá: "To jako kde?"

První:

Výlet vláčkem

4. červenec 2009 | 22.26 | rubrika: orbis pictus

Jedu si takhle vlakem do Dobřichovic, jede to v 9.11 z nástupiště číslo 2, čtvrtá kolej, stihnu to tak tak, protože jet někam v sobotu ráno první prázdninovou sobotu v červenci je opravdu praštěný nápad, který dostala asi půlka Prahy, ještě mě zdrží ultra nové kosmické záchody nasvícené žlutozeleným světlem, na fotobuňku a s turnikety před kabinkami, ale za deset korun? To se radši počůrám a zadarmo. Nasednu, najdu si kupé, je divné, že na téhle trase jezdí vlak s kupé, většinou tudy posílají city elefanta nebo aspoň jeho posprejovaného předchůdce, za chvíli už vjíždíme do polí, aha, takže dnes nejedem podél řeky a jedeme dost rychle a nikde nestavíme, takže to budeme asi v rychlíku, kde je Chuchle? Ale Chuchle není, místo toho je tu až Lysá nad Labem, rozpálená a rozkopaná placka, kde si dám snídani a vracím se nejbližším rychlíkem do Prahy a než se dostanu tam, kam jsem chtěl, je už poledne.

Na hřbitově

21. červen 2009 | 22.17 | rubrika: orbis pictus

Na kamenné zídce ohřáté sluníčkem se kochám mravenci a těmi malilinkatými červenými broučky, určitě víte, které myslím, když je rozmáznete, tak po nich zůstane červená tečka, ale to už dávno nedělám. Pak slyším nějaké šourání, ale nikoho nevidím. Chvíli obdivuji některé hrobky a čtu si jména. Je jich tu několik opravdu honosných, ani byste nemuseli sklánět hlavu, abyste vešli dovnitř. Přemítám,

Pozvánka

17. červen 2009 | 15.48 | rubrika: orbis pictus

U vchodu do metra se každý den hraje rybičky, rybičky rybáři jedou. Často mě lapí. Postávají tam kluci a holky v reklamních tričkách a loví duše na všemožné charity a nadace. Myslel jsem, že tenhle v černém je od Greenpeace, byli tu už včera a většinou mě svedou otázkou "máte rád přírodu?". Jasně že mám, jenomže pak mi sami špatně nahrají "máte čas?" a to nemám. Mají být rafinovanější, jako když někde odchytávají zbloudilé a zmatené zvíře.

Ale tohle byla jiná bludička, už zdálky si mě vyhlédl a poklepával si nachystanými deskami, nemohl jsem se mu vyhnout a hypnotizován jsem mířil přímo k němu. Překvapivě měkkým hlasem na mě spustil: "můžu vám dát zajímavou pozvánku?" Zvědavě jsem nakoukl do letáku, který hlásal "Konec světa, Svědkové Jehovovi". Tak to je mi moc líto, pozvání bohužel musím odmítnout, dneska se mi konec světa nehodí, už něco mám, ale jindy rád. Ani se kupodivu moc nebránil.

Kavka, trdlo

10. červen 2009 | 11.29 | rubrika: orbis pictus

Dneska unikla jedna kavka ze spárů smrti tramvají. Seděla mezi kolejemi, vypadalo to, že odlétne, ptáci ve městech jsou otrlí a často machrujou a uhnou až na poslední chvíli, jenomže tahle se k tomu pořád neměla, zato tramvaj už se měla k odjezdu, naštěstí přiběhnul vysoký pán, popadnul ji a hodil na trávník. Kavka vykvikla, znělo to trochu jako "díky" a pán byl rád. Nastoupil pak se mnou do tramvaje a viděl jsem, jak se ksichtí, právem. Kavka ještě asi neměla svoji ranní kávu, není to žádné ranní ptáče, proto tam nejspíš seděla jako pecka. Někde jsem četl, že kdo zachraňuje životy jiných tvorů, sám si prodlužuje život. Tak žij dlouho, pane! A ty, kavko, trdlo jedno, taky.

kavka

Paní v bistru

5. červen 2009 | 16.44 | rubrika: zdravověda

Jdu do bistra na oběd. Už mají jen vepřové á la bažant. "Co to bude?", ptá se paní. "Tak já prosím toho bažanta." Paní zčervená a cukají jí koutky. Pak nahlas zakřičí na kuchaře, přestože stojí sotva dva kroky od ní, takže to slyší celé bistro, "jednoho bažanta pro pána," a to už hýká smíchy a kuchař je taky pobaven. Celou dobu, co jím, na mě paní vrhá pohledy a pokaždé se zase děsivě rozesměje. Nakonec už se ani já neudržím a mám problémy bažanta vůbec dojíst. Nakonec se loučíme ve výborné náladě, nicméně jsem pevně rozhodnut, že bažanta si tady příště už nedám.

Domovní schůze

3. červen 2009 | 23.10 | rubrika: orbis pictus

Domovní schůze! Hlásá cedule na nástěnce, dnes v 19:00 v sušárně. Rozhodně jdu, jednu jsem kdysi prošvih a pěkně mě za to vypeskovali, horko těžko jsem se z toho vymluvil. Snad skvělá příležitost poznat všechny obyvatele zdejší nory, myslím si. Ve skutečnosti je to spíš zakuklená výzva k boji, jak se ukáže. Klidně by tam mohlo být napsáno: dnes půdní orli proti červeným lebkám z lodžií.