Pozdravy ze Šumavy

9. srpen 2009 | 22.05 |

Zde jenom pár rad případným turistům, kteří se na Šumavu také chystají, některé zkušenosti jsou těžce nabyté a mohly by se někomu hodit a ušetřit mu chvilky překvapení.

V NP Šumava se nesmí: koupat, rozdělávat oheň, cokoliv trhat, spálit si nos. Zvláště na to poslední si dejte pozor, protože to tam mají tak zařízené, že na to okamžitě přijdou a místo toho, aby vám dali pokutu, způsobí, že vás nos začne pálit a pak se loupat. A ještě na vás pošlou komáry.

Neshýbejte se pro borůvky rostoucí u cesty s batohem na zádech, ekonomicky se to nevyplácí, energetický výdej spojený s opětovným napřímením se rovná asi tak čtvrt litru borůvek, což zjistíte až vzápětí, zatímco vy jste se sehli pro dvě až tři, jen z rozmaru. Navíc vás polechtají v žaludku a pak máte hlad. Lepší je po nich vůbec nešilhat a  pěkně klusat dál. Výjimku tvoří borůvky, které rostou ve výši vašich paží, ty ano.

Na všudypřítomné cyklisty, kteří ztrpčují život, je nejlepší jít ve dvou. Buď oba máte dlouhý hák, jeden ho strhne a druhý ho na zemi dodělá, můžete při tom použít fráze jako např. "tumáš, ty potvoro, už dlouho jsem vám uhýbal na cestě, tohle tě poučí", nebo jdete po obou krajích stezky a mezi sebou máte natažený drát; zvlášť vhodné pro větší skupiny cyklistů. Navíc je to humánní vůči dětem, protože ty ještě na malém kole na drát nedošáhnou.

Lidé jsou tu zdvořilí. Když vás míjí jiná skupinka, často řeknou "ahoj", což je místní pozdrav, takže cestou moc nekecejte a šetřete si dech na to, abyste v kopci tohle "ahoj" dokázali na oplátku ze sebe vypravit, jinak vypadáte jako zadýchaný hulvát nebo v lepším případě pouze astmatik.

Jestliže už dál nemůžete a opravdu vás bolí nohy, tak to máte vážně smůlu a nic vám nepomůže.

Pokud jste si nedejbože vzali boty, ve kterých vám kloužou nohy, protože vložku do bot jste si zapomněli v práci, máte dvě možnosti. Buď vám nohy natečou tak, že za chvíli vám botky padnou pěkně jako ulité, to ale chvíli trvá, nebo si vezmete alespoň troje (všechny) ponožky a máte je pořád na sobě. Každý den si je samozřejmě musíte vyměnit tak, že tu svrchní dáte dospod a všechny se posunou o jednu pozici. Na konci výletu je vyhoďte a neztrácejte čas tím, že se je bude pokoušet prát.

Teď logická hádanka. Co do uvedené čtveřice nepatří? Jogurt activia, polévka, pivo, kuskus. Ano, je to activia, jestliže vše sníte v uvedeném pořadí a rychlém sledu za sebou, postará se vám o dlouhou a těžkou noc. Výhodou ovšem je, že tu noc uvidíte noční oblohu několikrát.

Buďte připraveni na smluvní ceny. Dáte si párek a cena je dobrovolná, platí se až po snědení. Jinak snadno zažijete horké chvilky. "Tak kolik mu teda dáme? Neni to málo? Nevíš, kolik stojí klobása v Praze? Ne, takovouhle si moc často nedávám."

To je v kostce asi to nejdůležitější. Jinak je tam moc hezky, kdyby vás tohle odradilo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pozdravy ze Šumavy et 10. 08. 2009 - 16:48
RE(2x): Pozdravy ze Šumavy muminek 10. 08. 2009 - 21:35